Volitve, referendumi in politične stranke:
Drugi načini glasovanja
Volivci, ki ste vpisani v volilne imenike, praviloma glasujete na volišču v kraju stalnega prebivališča. Če bi želeli glasovati drugje oz. na drug način, na primer po pošti v tujini ali na diplomatsko-konzularnem predstavništvu Republike Slovenije (RS) v tujini, na volišču zunaj okraja stalnega prebivališča, po pošti v RS, na svojem domu, kot izseljenec na volišču v RS, oddajte obvestilo za drug način glasovanja.
Oddane vloge za drug način glasovanja NI MOGOČE preklicati ali spreminjati.
Na drugi način glasujejo volivci, ki ne morejo glasovati na svojem volišču.
Glasovanje po pošti - invalidi (stalno) - z e-identiteto
Po pošti lahko glasujejo invalidi, katerim je bila izdana odločba pristojnega organa o priznanju statusa invalida (več o tem v točki 7.4.2 Navodila_o_delu_volilnih_komisij_VEP2024.docx (live.com). Elektronsko vlogo za glasovanje invalida po pošti lahko izpolnite s kvalificiranim digitalnim potrdilom. Volilno gradivo bo okrajna volilna komisija invalidu posredovala na njegov naslov za vročanje. Obvestilo za stalno glasovanje po pošti lahko invalid pošlje Državni volilni komisiji tudi v času, ko volitve ali referendumi niso razpisani oz. najkasneje 10 dni pred dnevom glasovanja, priložiti mora le kopijo odločbe pristojnega organa o priznanju statusa invalida. Obvestilo se nanaša na vse državne in lokalne volitve ter referendume in velja do preklica!
Volivci, ki so prejeli odločbo o invalidnosti po roku iz prvega odstavka, lahko glasujejo po pošti, če to sporočijo okrajni volilni komisiji, na območju katere so vpisani v volilni imenik, najkasneje pet dni pred dnem glasovanja in o tem priložijo ustrezno dokazilo (npr. potrdilo ali odločbo).«.
Po pošti lahko glasujejo invalidi, katerim je bila izdana odločba pristojnega organa o priznanju statusa invalida (več o tem v točki 7.4.2 Navodila_o_delu_volilnih_komisij_VEP2024.docx (live.com). Vlogo lahko invalidi izpolnijo in oddajo elektronsko (brez digitalnega potrdila) ali po pošti. Volilno gradivo bo okrajna volilna komisija invalidu posredovala na njegov naslov za vročanje. Obvestilo za stalno glasovanje po pošti lahko invalid pošlje Državni volilni komisiji tudi v času, ko volitve ali referendumi niso razpisani oz. najkasneje 10 dni pred dnevom glasovanja, priložiti mora le kopijo odločbe pristojnega organa o priznanju statusa invalida. Obvestilo se nanaša na vse državne in lokalne volitve ter referendume in velja do preklica!
Volivci, ki so prejeli odločbo o invalidnosti po roku iz prvega odstavka, lahko glasujejo po pošti, če to sporočijo okrajni volilni komisiji, na območju katere so vpisani v volilni imenik, najkasneje pet dni pred dnem glasovanja in o tem priložijo ustrezno dokazilo (npr. potrdilo ali odločbo).«.
volivci s stalnim prebivališčem v Sloveniji, ki bodo na dan glasovanja začasno v tujini;
volivci, ki želijo glasovati v Sloveniji zunaj okraja stalnega prebivališča,
volivci, ki so na dan glasovanja v priporu, zavodu za prestajanje kazni, v bolnišnici ali v socialnovarstvenem zavodu za institucionalno varstvo ter invalidi, katerim je bila izdana odločba pristojnega organa o priznanju statusa invalida;
volivci, ki nimajo stalnega prebivališča v Sloveniji (izseljenci), na dan glasovanja pa bodo v Sloveniji;
volivci, ki se zaradi bolezni ne morejo osebno zglasiti na volišču in želijo glasovati na svojem domu;
volivci, ki nimajo stalnega prebivališča v Sloveniji (izseljenci) in želijo glasovati po pošti na referendumu.
S povratnimi informacijami nam boste pomagali izboljšati spletno mesto, zato vas prosimo, da oddate obe oceni. Podrobnejše predloge vnesite v spodnji obrazec.
Vam je ta spletna stran koristila?
Hvala za vaše mnenje.
Koristnost strani lahko ocenite večkrat, upoštevamo pa le vašo zadnjo oceno.