Osebe z invalidnostmi: Tehnični pripomočki, prilagoditve vozila in psi pomočniki
Pravico do tehničnega pripomočka za premagovanje komunikacijskih ovir lahko uveljavljajo invalidi s senzornimi okvarami, pravico do prilagoditve vozila in psa pomočnika pa gibalno ovirani invalidi.
Invalidi s senzornimi okvarami za samostojno življenje pogosto potrebujejo tehnične pripomočke za premagovanje komunikacijskih ovir, gibalno ovirani invalidi pa prilagoditve vozila kot vozniki ali sopotniki. Gibalno ovirani invalidi, ki imajo ustrezne psihofizične lastnosti in primerne bivalne pogoje, lahko zaprosijo tudi za financiranje šolanja psa pomočnika.
Invalidom, ki potrebujejo več podpore za samostojno življenje in so zaradi tega pogosto diskriminirani na različnih področjih življenja kot npr. v postopkih pred različnimi organi in institucijami, pri dostopnosti do dobrin in storitev, objektov v javni rabi ipd., je na voljo več možnosti za enakopravno vključevanje.
Za izenačevanje možnosti invalidov se:
- sofinancirajo tehnični pripomočki za invalide s senzornimi okvarami (gluhi, naglušni, slepi, slabovidni in gluhoslepi)
- sofinancirajo prilagoditve vozila gibalno oviranim invalidom, ki lahko vozilo upravljajo sami ter invalidom, ki sami ne upravljajo vozila, prilagoditev pa je nujno potrebna za vstop invalida v vozilo in varno vožnjo
- financira šolanje psa pomočnika za težko ali najtežje gibalno ovirane invalide
Sofinanciranje tehničnih pripomočkov in prilagoditev vozila
Lista tehničnih pripomočkov:
Lista prilagoditev vozila:
Pripomoček / prilagoditev se (so)financira praviloma v višini 85% vrednosti, ki so določene v Pravilniku o tehničnih pripomočkih in prilagoditvi vozila, pod posebnimi pogoji pa lahko tudi v celotni vrednosti.
Skupaj z odločbo prejme upravičenec tudi vrednotnico, ki velja kot »plačilno sredstvo«. Upravičenec lahko nabavi pripomoček oziroma uveljavlja prilagoditev vozila pri kateremkoli dobavitelju / izvajalcu v Sloveniji. Paziti pa mora, da unovči vrednotnico v roku 1 leta potem, ko jo je prejel.
Šolanje psov pomočnikov
Invalid, ki je težko ali najtežje gibalno oviran ter ima ustrezne psihofizične lastnosti in primerne bivalne pogoje, lahko uveljavlja pravico do psa pomočnika. Šolanje psa pomočnika je v celoti financirano s strani ministrstva, pristojnega za invalidsko varstvo. Izvajalca šolanja psa pomočnika izbere invalid pri izbranem izvajalcu. Po zaključku šolanja invalid prejme psa v last.