Skoči na filtre seznama
Filtriranje se bo izvedlo ob spremembi izbire filtra in ne zahteva dodatne potrditve.

Volitve, referendum, politične stranke: Podpora volivca referendumu, spremembi ustave ali sprejemu zakona

Pobudniki za razpis referenduma za spremembo ustave, za sprejem zakona ali o vsebini splošnega akta občine, ste lahko tudi volivci.

Podpora volivca pobudi za vložitev Predloga zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o dohodnini

Predstavnik predlagatelja ljudske iniciative (dalje: pobudnik), je na podlagi Zakona o referendumu in o ljudski iniciativi vložil pobudo volivcem za vložitev Predloga zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o dohodnini. Pobuda izpolnjuje z zakonom določene pogoje, zato je predsednica Državnega zbora določila, da je prvi dan roka za zbiranje podpisov volivcev petek, 14. 2. 2025, zadnji, šestdeseti dan za zbiranje podpisov pa ponedeljek, 14. 4. 2025. V skladu z določbo prvega odstavka 58. člena ZRLI, lahko predlog zakona predloži Državnemu zboru najmanj pet tisoč volivcev, zato mora biti za predlog zakona podanih pet tisoč podpor. Volivec lahko poda podporo samo enkrat. Pri izpolnjevanju elektronske vloge je potrebno navesti šifro zbiranja podpor, in sicer 1079 ter geslo zakona, to je SDMS, obrazec elektronsko podpisati ter ga poslati upravni enoti.
Možni načini oddaje:
  • elektronsko
  • osebno

Podpora volivca zahtevi za razpis zakonodajnega referenduma o Zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti

Predstavnik predlagatelja referenduma je na podlagi Zakona o referendumu in o ljudski iniciativi vložil obvestilo o pobudi volivcem za vložitev zahteve za razpis zakonodajnega referenduma o Zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. V postopku obravnave je bilo ugotovljeno, da pobuda izpolnjujejo z zakonom določene pogoje. Kot prvi dan koledarskega roka za zbiranje podpisov volivk in volivcev v podporo zahtevam za razpis zakonodajnega referenduma je določen četrtek 20. 2. 2025, zadnji, petintrideseti dan za zbiranje podpisov je sreda, 26. 3. 2025. V skladu z Zakonom o referendumu in o ljudski iniciativi Državni zbor razpiše zakonodajni referendum, če to zahteva najmanj štirideset tisoč volivcev. Volivec lahko poda podporo samo enkrat, obrazec podpore lahko podpiše tudi preko enotnega državnega portala e-Uprava z varnim elektronskim podpisom, overjenim s kvalificiranim potrdilom. Pri izpolnjevanju elektronske vloge je potrebno navesti šifro zbiranja podpor, in sicer 1080 ter geslo zakona, to je PROTI PRIVILEGIJEM. Obrazec je potrebno elektronsko podpisati ter ga poslati upravni enoti.
Možni načini oddaje:
  • elektronsko
  • osebno

Podpora volivca za razpis zakonodajnega referenduma

Pobudnik vloži pobudo za razpis referenduma v Državni zbor, priložiti pa mora najmanj 2.500 podpisov volivcev.

Če je pobuda vložena v skladu z zakonom, predsednik državnega zbora določi rok, v katerem se zbirajo podpisi volivcev za podporo zahtevi za razpis referenduma.

Državni zbor referendum razpiše, če pobudnik predloži podpise podpore najmanj 40.000 volivcev.


Podpora volivca spremembi ustave

Predlog za spremembo ustave pobudnik predloži državnemu zboru, priložiti pa mora podpise podpore najmanj 30.000 volivcev.


Podpora volivca sprejemu zakona

Predlog za sprejem zakona pobudnik predloži državnemu zboru, priložiti pa mora podpise podpore najmanj 5.000 volivcev.

Podpora volivca za razpis referenduma o vsebini splošnih aktov občine

Pobudnik vloži pobudo za razpis referenduma občinskemu svetu. Statut občine lahko določi, da mora biti pobuda podprta s podpisi določenega števila volivcev na seznamu, ki vsebuje osebne podatke podpisnikov.

Občinski svet mora razpisati referendum, če to zahteva najmanj pet odstotkov volivcev v občini.

POVRATNE INFORMACIJE