Delo in upokojitev: Ugodnosti ob poznejšem upokojevanju
Za vztrajanje v obveznem zavarovanju vam pripadajo določene ugodnosti.
Če kljub izpolnjevanju pogojev za starostno ali predčasno pokojnino ostajate v obveznem zavarovanju, vam pripadajo ugodnosti za podaljševanje aktivne dobe.
Višji odmerni odstotek
Če ste dopolnili najmanj 60 let starosti ter 40 let pokojninske dobe brez dokupa in odložite uveljavitev pravice do starostne pokojnine, se vam vsako nadaljnje leto pokojninske dobe brez dokupa, dopolnjeno v obveznem zavarovanju po 1. januarju 2020, vendar največ do treh let zavarovanja, ovrednoti tako, da je vsakih šest mesecev pokojninske dobe brez dokupa vrednih 1,5 odstotka.
Poleg ugodnejšega vrednotenja pokojninske dobe brez dokupa imate (tako moški kot ženske) v primeru, če ostanete obvezno vključeni v obvezno zavarovanje za polni delovni oziroma zavarovalni čas, možnost, da se vam izplačuje 40 odstotkov starostne pokojnine, do katere bi bili upravičeni na dan njene uveljavitve. Ta del pokojnine se lahko izplačuje največ tri leta nadaljnje vključenosti v obvezno zavarovanje za polni delovni oziroma zavarovalni čas. Po treh letih se zavarovancem izplačuje 20 odstotkov starostne pokojnine.
Kdo je upravičen do izplačila 40 odstotkov starostne pokojnine?
Če ste vključeni v obvezno zavarovanje s polnim delovnim oziroma zavarovalnim časom in izpolnjujete pogoje za:
- starostno pokojnino po veljavnem zakonu (ZPIZ-2) ali
- starostno pokojnino po prejšnjem zakonu (ZPIZ-1),
se vam bo od prvega naslednjega dne po vložitvi zahteve izplačevalo 40 odstotkov starostne pokojnine, do katere bi bili upravičeni, če bi se na ta dan upokojili.
Zahteva za izplačilo dela pokojnine (40 oziroma 20 odstotkov) preko zavodove storitve eVloge za VSE.