Skoči na filtre seznama
Filtriranje se bo izvedlo ob spremembi izbire filtra in ne zahteva dodatne potrditve.

Aktivnost: Vstop v poklic na področju vzgoje in izobraževanja

Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je pristojno za izvajanje strokovnih izpitov za področje vzgoje in izobraževanja. Strokovni izpit je državni izpit, ki ga morajo opraviti vzgojitelji, učitelji, svetovalni delavci, knjižničarji in drugi strokovni delavci na področju vzgoje in izobraževanja.

Poklici strokovnih delavcev v vzgoji in izobraževanju so regulirani, kar pomeni, da pogoje za opravljanje posameznega poklica določa zakon. Pogoji za opravljanje vzgojno-izobraževalnega dela so določeni v Zakonu o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, podzakonski predpisi pa določajo smer izobrazbe za učitelje ter druge strokovne delavce v posameznem javnoveljavnem programu.

Poleg ustrezne izobrazbe morajo strokovni delavci obvladati tudi učni jezik ter opraviti državni strokovni izpit, s katerim pridobijo polno poklicno kvalifikacijo za delo v vzgoji in izobraževanju v Sloveniji.

Prijava k strokovnemu izpitu za področje vzgoje in izobraževanja

Če želite opravljati strokovni izpit in izpolnjujete vse pogoje za opravljanje izpita, lahko oddate prijavo.
Možni načini oddaje:
  • elektronsko
  • po pošti
  • osebno

Ponovna prijava na strokovni izpit za področje vzgoje in izobraževanja

Kandidati, ki so neuspešno zagovarjali strokovni izpit, se morajo na strokovni izpit ponovno prijaviti.
Možni načini oddaje:
  • elektronsko
  • po pošti
  • osebno

Strokovni delavec s srednješolsko izobrazbo se lahko prijavi k opravljanju strokovnega izpita najprej po 560 urah opravljenega vzgojno-izobraževalnega dela v vrtcu oziroma šoli, strokovni delavec z višješolsko oziroma visokošolsko izobrazbo pa najprej po 840 urah opravljenega vzgojno-izobraževalnega dela v vrtcu oziroma šoli. Strokovni delavec se lahko prijavi na strokovni izpit, če izpolnjuje z zakonom in drugimi predpisi določene pogoje o izobrazbi.

Strokovni delavec, ki se prijavi k opravljanju strokovnega izpita za pomočnika vzgojitelja, vzgojitelja, učitelja, predavatelja višje strokovne šole, korepetitorja, laboranta oziroma inštruktorja, lahko pristopi k opravljanju strokovnega izpita, če ima uspešno opravljenih pet praktičnih nastopov v skladu s pravilnikom, ki ureja strokovne izpite.

Svetovalni delavec, knjižničar, organizator zdravstveno-higienskega režima, organizator prehrane, organizator šolske prehrane, organizator ali drugi strokovni delavec v izobraževanju odraslih, organizator obveznih izbirnih vsebin, organizator praktičnega usposabljanja z delom, organizator praktičnega pouka ter računalnikar – organizator informacijskih dejavnosti lahko pristopijo k opravljanju strokovnega izpita, če uspešno opravijo pisno nalogo, ki se izvaja pod vodstvom mentorja v vzgojno-izobraževalnem zavodu.

POVRATNE INFORMACIJE