Selitev, prijava, odjava prebivališča: Prijava stalnega prebivališča / stalnega naslova v tujini
Stalno prebivališče je naslov, na katerem posameznik stalno prebiva, in je ta naslov središče njegovih življenjskih interesov, kar se presoja na podlagi njegovih družinskih, partnerskih, delovnih, ekonomskih, socialnih in drugih vezi, ki kažejo, da med posameznikom in naslovom, kjer živi, obstajajo tesne in trajne povezave.
Stalno prebivališče v Republiki Sloveniji morate prijaviti v 8 dneh od naselitve oziroma od vročitve dovoljenja za stalno prebivanja tujca upravni enoti ali krajevnemu uradu, na območju katerega prijavljate stalno prebivališče.
Stalni naslov v tujini morate prijaviti pri pristojnem organu (na katerikoli upravni enoti, krajevnem uradu ali diplomatsko konzularnemu predstavništvu Republike Slovenije v tujini), najpozneje v 15 dneh od naselitve ali spremembe stalnega naslova v tujini. Stalni naslov v tujini lahko prijavite tudi pred naselitvijo, če ob prijavi navedete datum naselitve.
S prijavo novega stalnega prebivališča/stalnega naslova v tujini staro preneha.
Prijava mladoletnega otroka ali druge osebe
Posamezniku, ki ni poslovno sposoben, prijavita stalno prebivališče starša ali eden od staršev s soglasjem drugega oziroma drug zakoniti zastopnik na naslov, kjer posameznik stalno prebiva. V določenih primerih soglasje ni potrebno. Prijavo prebivališča lahko izvede tudi druga oseba, ki ima pisno pooblastilo.
Zamenjava dokumentov
Po prijavi stalnega prebivališča, stalnega naslova v tujini ali po spremembi stalnega naslova v tujini je državljan Republike Slovenije dolžan zamenjati identifikacijske dokumente, kot to urejajo področni zakoni in sicer osebno izkaznico, potni list in vozniško dovoljenje najkasneje v 30 dneh. Izjemoma se lahko nov naslov vpiše v star potni list kot sprememba, če je za to na tretji strani obrazca potnega lista še prazen prostor.