Pravice in prejemki družine: Otroški dodatek
Otroški dodatek je dopolnilni prejemek za preživljanje, vzgojo in izobraževanje otroka.
Pravico do otroškega dodatka lahko uveljavlja eden od staršev oziroma druga oseba za otroka do 18. leta starosti, ki ima prijavljeno prebivališče in tudi živi v Republiki Sloveniji.
Uveljavljanje otroškega dodatka
Če pravico do otroškega dodatka uveljavite v 30 dneh po rojstvu otroka, vam jo priznamo že z mesecem otrokovega rojstva. Če jo uveljavljate po tem roku, jo priznamo s prvim dnem naslednjega meseca po vložitvi zahtevka.
Vloge za podaljševanje pravice do otroškega dodatka se od 1.12.2018 dalje ne vlagajo več, saj centri za socialno delo po uradni dolžnosti odločijo o nadaljnji upravičenosti do pravice.
Pravica do otroškega dodatka se prizna za dobo največ enega leta, preneha pa s prvim dnem naslednjega meseca, ko niso več izpolnjeni pogoji.
Višina otroškega dodatka
Višino otroškega dodatka določimo glede na uvrstitev družine v enega od dohodkovnih razredov, ki so določeni v nominalnih zneskih. Pri ugotavljanju pogojev za pridobitev otroškega dodatka upoštevamo tudi premoženje vlagateljev v obliki nepremičnin, vozil, denarnih sredstev ipd.
Pravico do otroškega dodatka priznamo za dobo največ enega leta. Pravica preneha s prvim dnem naslednjega meseca, ko niso več izpolnjeni pogoji zanjo.
Če predšolski otrok, ki je mlajši od štirih let, ni vključen v predšolsko vzgojo v skladu s predpisi, ki urejajo vrtce, se posamezni znesek otroškega dodatka poveča za 20 %.
Za otroke, ki živijo v enostarševski družini, se upošteva 30 % povečanje posameznih zneskov otroškega dodatka za vsakega otroka. Enostarševska družina je skupnost enega od staršev z otroki, kadar je drugi od staršev umrl in otrok po njem ne prejema prejemkov za preživljanje ali je drugi izmed staršev neznan ali kadar otrok po drugem izmed staršev dejansko ne prejema prejemkov za preživljanje.
Kadar obstaja velika verjetnost, da družina otroškega dodatka ne bo namenila za namene in bo zato ogrožena socialnoekonomska varnost otroka, lahko center za socialno delo odloči, da se otroški dodatek ne izplača v denarju, pač pa v obliki dobrin, na podlagi naročilnice za konkretno blago, plačila posameznih računov in podobno.