Potrdila in izpiski: Zahteva za pridobitev osebnih podatkov iz Schengenskega informacijskega sistema
Vsakdo ima pravico zahtevati vpogled v osebne podatke o sebi, ki so shranjeni v Schengenskem informacijskem sistemu (SIS II).
Za uspešno opravljanje mejne kontrole na zunanjih mejah EU je v imenu vseh držav članic vzpostavljen Schengenski informacijski sistem, ki vsebuje podatke o določenih posameznikih in predmetih.
Pravica do seznanitve z lastnimi osebnimi podatki je zagotovljena vsakemu posamezniku. Tako je posamezniku omogočen nadzor nad osebnimi podatki, ki se hranijo o njem v Schengenskem informacijskem sistemu.
Ravno tako ima vsakdo pravico do popravka vsebinsko netočnih podatkov ali izbrisa nezakonito vnešenih podatkov o sebi v Schengenskem informacijskem sistemu.
Schengenski informacijski sistem je elektronska zbirka podatkov o:
- določenih posameznikih, ki jim je vstop v Schengensko območje prepovedan,
- posameznikih, ki se iščejo zaradi odvzema prostosti ali izročitve,
- pogrešanih osebah ter
- predmetih kot so ukradena vozila, plovila, zrakoplovi in dokumenti, denar, orožje, označeni denar, ki izvira iz kaznivih dejanj ipd.
Dostop do podatkov v njem imajo policija, ki opravlja mejno kontrolo in postopke s tujci, upravne enote pri izdajanju dovoljenj za tujce, konzularna predstavništva pri izdaji vizumov, upravne enote in pooblaščene družbe za registracijo motornih vozil.
Države preko svojih nacionalnih sistemov te podatke v skupno zbirko podatkov tudi vnašajo ali o njih v njej poizvedujejo.
Vodnik za uveljavljanje pravice do dostopa - povzetek pravic posameznika