Skoči na filtre seznama
Filtriranje se bo izvedlo ob spremembi izbire filtra in ne zahteva dodatne potrditve.

Društva, javne prireditve, shodi: Obveznosti društva do Finančne uprave

Društva imajo obveznosti do finančne uprave, katerih kršitev ima lahko za društva in odgovorne osebe hude posledice.

Elektronsko poslovanje preko eDavkov

Društvo je pravna oseba in mora s Finančno upravo poslovati preko eDavkov. Navedeno velja tako za vlaganje obračunov, kot tudi za prejemanje dokumentov Finančne uprave, ki se mu bodo vročali preko eDavkov (51. in 85.a člen Zakona o davčnem postopku). Ker Finančna uprava z dnem registracije društva vroča vse dokumente v eDavke, mora društvo redno spremljati prejete dokumente v eDavkih. Društvo mora čim prej prek eDavkov sporočiti elektronski naslov za namene obveščanja o elektronsko odloženih dokumentih (obrazec eVrocanje-POS) ali določi pooblaščenca za vročanje.

Odprtje in poslovanje preko transakcijskega računa

Društva morajo imeti odprt transakcijski račun in poslovati preko njega (prvi odstavek 36. člena in tretji odstavek 37. člena Zakona o davčnem postopku). Društvo račun lahko odpre v Sloveniji ali v tujini. Podatke o računih, odprtih v Sloveniji, Finančna uprava dobi po uradni dolžnosti. Račune, odprte v tujini, pa je potrebno prijaviti. Informacije o prijavi računa, odprtega v tujini, so objavljene na spletni strani FURS.

Kršitev teh določb predstavljajo prekrške po 14. in 14.a točki prvega odstavka 397. člena Zakona o davčnem postopku (globa od 1.200 do 15.000 eurov za društvo in globa v višini od 600 do 4.000 eurov za odgovorno osebo).

Obvezna oddaja obrazca DOD-DDPO prek eDavkov in plačevanje obveznosti

Na podlagi izračuna ob registraciji društva mora društvo plačevati mesečno ali trimesečno akontacijo davka od dohodkov pravnih oseb, in sicer do 10. dne v mesecu za pretekli mesec oz. tromesečje.

Najkasneje do 31. marca tekočega leta mora društvo Finančni upravi predložiti obračun davka od dohodkov pravnih oseb za preteklo leto (obrazec DOD-DDPO). Društvo mora oddati obrazec DOD-DDPO tudi če društvo nima prihodkov oz. ne posluje (356. do 369. člen Zakona o davčnem postopku). Kršitev teh določb predstavljajo prekrške po 1. točki prvega odstavka 397. člena Zakona o davčnem postopku (globa od 1.200 do 15.000 eurov za društvo in globa v višini od 600 do 4.000 eurov za odgovorno osebo).

Oddaja obračuna davčnega odtegljaja v primeru izplačil dohodkov prejemnikom

V primeru izplačil dohodkov prejemnikom, je potrebno oddati obračun davčnega odtegljaja (četrti, peti in deveti odstavek 57. člena Zakona o davčnem postopku). Kršitev teh določb predstavljajo prekrške po 2. točki prvega odstavka 397. člena Zakona o davčnem postopku (globa od 1.200 do 15.000 eurov za društvo in globa v višini od 600 do 4.000 eurov za odgovorno osebo).

Identifikacija za namene DDV

Davčni zavezanec je vsaka oseba, ki kjerkoli neodvisno opravlja katerokoli ekonomsko dejavnost, ne glede na namen ali rezultat opravljanja dejavnosti. Kadar davčni zavezanec v obdobju zadnjih 12 mesecev preseže oziroma je verjetno, da bo presegel znesek 50.000 evrov obdavčljivega prometa, se mora identificirati za namene DDV. Za namene DDV se lahko identificira tudi, če ne dosega tega prometa, vendar mora v tem primeru ostati identificiran najmanj 60 mesecev. Podrobneje o identifikaciji za namene DDV je dostopno na spletni strani FURS.

Izdajanje in davčno potrjevanje računov

Vsak davčni zavezanec mora zagotoviti, da je izdan račun za dobavo, opravljeno za plačilo. Račun izda davčni zavezanec, ki je opravil dobavo, lahko pa ga v njegovem imenu in za njegov račun izda tudi prejemnik (samofakturiranje) ali tretja oseba. Nepridobitne organizacije oziroma društva so pod določenimi pogoji upravičeni do izjeme od izdajanja računov. Podrobneje o upravičenosti do izjeme od obveznosti izdajanja računov je pojasnjeno v poglavju 2.3 Podrobnejšega opisa Računi.

Če je račun plačan z gotovino*, ga je treba davčno potrditi v skladu z Zakonom o davčnem potrjevanju računov - ZDavPR. Več informacij glede davčnega potrjevanja računov je dostopnih na spletni strani Finančne uprave Republike Slovenije.

Več o obveznostih pravnih oseb najdete na spletnih straneh Finančne uprave. Opozarjamo, da so društva pravne osebe, zato zanje veljajo enake obveznosti kot za druge pravne osebe.



*Za namen davčnega potrjevanja je plačilo z gotovino plačilo z bankovci in kovanci, ki so v obtoku kot plačilno sredstvo, drugi načini plačila, ki niso neposredna nakazila na transakcijski račun, odprt pri ponudniku plačilnih storitev, plačila s plačilno ali kreditno kartico, čekom in drugi podobni načini plačila.

POVRATNE INFORMACIJE